تبلیغات
تجارت و بازرگانی - سرنوشت اموال تملیكی در ایران

تجارت و بازرگانی

تجارت سالم

دوشنبه 20 مهر 1388

سرنوشت اموال تملیكی در ایران

نویسنده:   

سازمان فروش و نگهداری اموال تملیکی، منتقدان زیادی دارد اما اگر بگوییم رییس جدید سازمان، منتقد ترین فرد نسبت به رویه موجود در نگهداری و فروش کالاهای قاچاق، ضبطی و متروکه است، بیهوده نگفته ایم. چه اشکالی دارد اگر مدیری پیدا شود که اساس وپایه سازمان زیرمجموعه خودرا مورد انتقاد قرار دهد.انتقادی که از 14سال پیش توسط بازرگان ها و تاجرها مطرح می شود اما هنوز شنیده نشده است. او قصد دارد اساسنامه و آیین نامه و قانون فروش و جمع آوری اموال تملیکی را بازنگری کند.
    
    
    مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی خبرداد: قانون فروش اموال تملیکی تغییر می کند
    گروه گفت وگو- غزال صادقی- کمتر از 4ماه پیش از سازمان اقتصادی بنیاد شهید(کوثر) با حکم داوود دانش جعفری به سازمان فروش و جمع آوری اموال تملیکی آمده است و در حالی که هنوز درست وحسابی دراین سازمان پرحاشیه، جا نیافتاده است، قصد دارد اساسنامه و آیین نامه و قانون فروش و جمع آوری اموال تملیکی را بازنگری کند. چند ماه پیش داوود دانش جعفری ،برای ایجاد تغییر در جنجالی ترین سازمان زیرمجموعه وزارت اقتصاد «تقی احمدخان بیگی» را به «باب همایون» دعوت کرد واز او خواست برنامه ای برای ایجاد اصلاحات در سازمان فروش اموال تملیکی تهیه کند.چند روز بعد، کاندیدای مورد نظر، با پوشه ای از برنامه های رفرمیستی به دفتر آقای وزیر رفت و توانست با شرط ایجاد تغییر در اساسنامه وقانون فروش اموال تملیکی، ریاست سازمان پرحاشیه واقع در خیابان صداقت (یکی از خیابان های فرعی منتهی به خیابان ولی عصر) را برعهده گیرد. «خان بیگی» از بنیاد اقتصادی کوثر، مامور به خدمت در سازمان فروش اموال تملیکی شد و بلافاصله، نقاط ضعف وقوت سازمان را مورد مطالعه قرار داد. اکنون او در نظر دارد به جز آیین نامه و قانون مربوط به فروش اموال تملیکی، اساسنامه سازمان را هم تغییر دهد. سازمان فروش و نگهداری اموال تملیکی، منتقدان زیادی دارد اما اگر بگوییم، رییس کنونی سازمان، منتقد ترین فرد نسبت به رویه موجود در نگهداری و فروش کالاهای قاچاق، ضبطی و متروکه است، بیهوده نگفته ایم. چه اشکالی دارد اگر مدیری پیدا شود که اساس وپایه سازمان زیرمجموعه خودرا مورد انتقاد قرار دهد.انتقادی که از 14سال پیش توسط بازرگان ها و تاجرها مطرح می شود اما هنوز شنیده نشده است.
    از خودتان بگویید و كاری كه تازه آغاز كرده اید.
    اهل تهران هستم و 49سال سن دارم. فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع غذایی و كشاورزی هستم و در كنار آن، دوره های مدیریت عمومی و استراتژیك را گذرانده ام. تجربه كاری من به صورت عمده در زمینه مدیریت بوده است. از سال 1359 وارد امور اجرایی شدم. ابتدا در هیات 7 نفره واگذاری زمین و بعد از آن در سازمان اقتصادی بنیاد شهید مشغول به كار شدم. از آن زمان تا اوایل سال جاری در همان سازمان فعالیت می كردم. در طول این مدت، مدیریت شركت های مختلف اقتصادی و مدیریت املاك و مستغلات و معاونت اجرایی را به عهده داشته ام. آخرین سمت من هم مدیر گروه صنایع غذایی سازمان اقتصادی بنیاد شهید بوده و در حال حاضر حدود 3ماه است كه به وزارت اموراقتصادی و دارایی منتقل شده ام و در سمت مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی مشغول به كار هستم.
    شما كه تازه به این سازمان آمده اید، وضعیت فعلی سازمان را چگونه ارزیابی می كنید؟ می دانید كه این سازمان همیشه با حاشیه مواجه بوده است.
    بله. به همین دلیل اول ترجیح می دهم در مورد سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی كمی توضیح بدهم. این سازمان در سال 1370 تأسیس شده و قبل از آن نهادهایی وجود داشت كه وظیفه آنها فروش اموال ناشی از قاچاق، كالاهای متروكه، كالاهای ضبطی و در مجموع، فروش اموالی بود كه به نفع دولت ضبط می شد.
    این نهادها زیرنظر نخست وزیری یا ریاست جمهوری مشغول به كار بودند اما دولت وقت به این نتیجه رسید كه باید این گونه امور را یك پارچه كند. در سال 1370 در مجلس این طرح مطرح شد كه واحدهای متصدی فروش اموال تملیكی، منحل و تبدیل به سازمان اموال تملیكی شوند. به این ترتیب در اواخر سال 1370 قانون تشكیل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی تصویب شد.
    سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی یكی از چند سازمانی است كه بعد از انقلاب تاسیس شده است. این سازمان بعد از سال های جنگ به وجود آمده و وظیفه جمع آوری، نگهداری، اداره و فروش اموال متروكه، قاچاق ضبطی، صاحب متواری و به طوركلی اموال منقول و غیرمنقول (املاك و مستغلات) كه بر اثر احكام و قرارهای قطعی مراجع ذی صلاح قضایی یا تصمیم های مراجع صلاحیت دار اداری و صنفی به روش های مختلف از قبیل ضبط، مصادره، تملیك، جریمه، هبه، صلح ودیگر کالاها را که به تملك دولت در می آیند به عهده دارد. سازمان های دیگری هم داریم که چنین وظایفی را برعهده دارند.
    این سازمان چه تفاوتی با ستاد اجرایی فرامین امام(ره) دارد؟ ظاهرا میان وظایف تعریف شده بین این دو سازمان، تشابه زیادی دیده می شود.
    نه. آن قدرها كه می گویید، با هم تشابه ندارند. در حقیقت میان این دو سازمان از نظر ماهیتی تفاوت وجود دارد. بعضی از اموال مثل اموال مجهول المالك و بلاصاحب و بدون وارث و یا اموالی كه بابت خمس باید پرداخت شود و یا اموالی كه مطابق اصل 49 قانون اساسی مصادره می شود. از نظر شرعی در اختیار ولی فقیه است، ستاد اجرایی متولی اداره این اموال است. بقیه اموال مطابق آنچه پیش از این توضیح دادم، همه به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی منتقل می شود و براساس مقررات اقدام لازم درمورد این کالاها، صورت می گیرد.
    از حاشیه كار سازمان بگویید. قبول دارید که سازمان فروش اموال تملیکی، سازمان پرحاشیه ای است؟
    كار ما به این دلیل حاشیه دارد كه بارانداز كالاهای كشف شده قاچاق است. هر روز انواع كالای قاچاق كشف شده توسط نیروی انتظامی و از طریق گمرك ایران، برای تعیین تكلیف به این سازمان سپرده می شود.
    می دانید كه كار نیروی انتظامی، كشف كالای قاچاق است. كار گمرك تحویل گرفتن این كالا است و در نهایت كالا به ما سپرده می شود تا آن را تعیین تكلیف كنیم.
    بیشتر چه كالای قاچاقی كشف و در اختیار این سازمان گذاشته می شود؟ و شما با این كالاها چه می كنید؟
    تنوع كالاها زیاد است. کالاهایی که به ما سپرده می شود،یا باید فروخته شود و یا در چارچوب ضوابط و قانون معدوم شود. در همه زمینه ها، قانون وجود دارد. اگر كالاهایی مانند اسلحه و تسلیحات و مهمات باشد، تحویل نهادهای ذیربط مثل وزارت دفاع می شود. اگر مواد دارویی و غذایی باشد با نظر وزارت بهداشت تعیین تكلیف می شود. كالاهایی كه مربوط به وزارت كشاورزی است مثل بذر توسط وزارت جهاد كشاورزی باید تعیین تكلیف شوند. كالاهای فرهنگی هم به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده می شود.
    در طول چند ماه گذشته بیشتر چه كالایی كشف شده است؟
    بیشتر كالاهایی كه كشف می شود شامل پوشاك، كفش، پارچه، مواد غذایی بسته بندی شده و مواد غذایی فله ای مثل برنج، شكر، چای و همچنین دارو و خودرو است. كه البته فقط به صورت قاچاق نیست بلكه کالای متروكه راهم شامل می شود. این کالاها عمدتا از طریق گمرك به سازمان تحویل داده می شود. روند كار این است كه در ابتدا، نیروی انتظامی كالای قاچاق را كشف می كند و به گمرك تحویل می دهد، گمرك نیز بعد از تنظیم صورت جلسه و با هماهنگی و نظارت و حكم قوه قضائیه كالای كشف شده را به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی تحویل می دهد. و در نهایت همان طور كه گفتم، توسط سازمان تعیین تكلیف می شود. در ضمن كالاهای ضبطی هم داریم كه توسط مسافران و از طریق گمرك وارد كشور می شود اما چون مقدار و یا نوع كالا مطابق ضوابط قانونی نیست ضبط می شوند.
    منظور از كالای متروكه چیست؟
    ممکن است شركت های تجاری تولیدی و یا بازرگانان، كالاهایی را وارد كشور كنند ولی به دلایل مختلف نتوانند آن كالا را ترخیص كنند. این كالا در انبار گمرك می ماند و بعد از گذشت حدود 4ماه به كالای متروكه تبدیل می شود. یعنی اگر ظرف زمان مشخصی، وارد كننده نتواند كالای خود را ترخیص كند، كالا متروكه می شود و به انبار سازمان می آید و بعد از آن فرآیند فروش كالای متروكه آغاز می شود تا در نهایت به فروش برسد.
    ظاهرا سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی از طریق فروش كالا، كسب درآمد می كند، چگونگی آن را توضیح می دهید؟
    طبق اساسنامه قانونی این سازمان، درصدی از ارزش اموال منقول به عنوان درآمد برای این سازمان در نظر گرفته می شود كه شامل كالای قاچاق، متروكه و ضبطی می شود و درصدی هم از ارزش اموال غیرمنقول كه شامل املاك و مستغلات می شود، به این سازمان تعلق می گیرد. البته توجه داشته باشید كه سازمان با توجه به حكم قضایی فقط به صورت مجری قانون عمل می كند.
    سال گذشته گردش مالی سازمان چه میزان بوده است؟
    در سال 1384 مقدار فروش سازمان در حدود 50میلیارد تومان و درآمد سازمان نیز در حدود 5 میلیارد تومان بوده است.
    حراج چه تفاوتی با مزایده دارد؟
    مزایده قوانین خاص خود را دارد و به این صورت است كه با فراخوان عمومی در رسانه های گروهی قیمت های پیشنهادی را در پاكت ها می گذارند و به بالاترین پیشنهاد، كالا واگذار می شود. اما در حراج، ما كالاهایی را داریم كه فروش نمی رود و قیمت را هم با توجه به اینكه این كالاها در انبار سازمان مانده و در مزایده متقاضی ندارد به حراج می گذارند و كالاها به این نحو به فروش می رود.
    میزان فروش این سازمان در 5 ماه سال 85 چه میزان بوده است ؟
    ارزش فروش اموال منقول و غیرمنقول در 5ماه سال 85 حدود 20 میلیارد تومان شده است.
    با این اوصاف باید تعداد زیادی انبار داشته باشید.
    بله. ما تقریبا در تمام استان های بزرگ انبار داریم. كه تحت مدیریت های استانی با هماهنگی سازمان های ذیربط وظایف خود را انجام می دهند. و تمام این ها زیر نظر سازمان مركزی عمل می كنند. سازمان در 22 استان كشور، نمایندگی دارد كه استان های كوچك نیز در مجاورت استان های همجوار فعالیت می کنند.
    انبارهای شما به چه صورت هستند؟
    انبارهای سازمان مانند انبارهای سایر شركت ها و سازمان ها است و برای نگهداری كالاهای قاچاق و كالاهای متروكه و كالاهای ضبطی به وجود آمده است، البته مكانیزم قانونی به گونه ای طراحی شده است كه سازمان به فروش هرچه زودتر كالاهای موجود تشویق شود. چون مقدار كالا زیاد است و به طور دائم در استان های مختلف وارد انبارها می شود كه اگر این كار را انجام ندهیم با كمبود انبار مواجه می شویم.
    چند كارمند دارید؟
    ما 350 نفر كارمند رسمی و 250 نفر هم شركتی و قراردادی داریم. این سازمان به صورت یك شركت 100درصد دولتی است. مجمع عمومی بودجه سالانه سازمان را تصویب می كند و عین بودجه ای كه مجمع تصویب كرده با نظارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و با هماهنگی ذیحساب جهت اداره سازمان استفاده می شود.
    اگر درآمد بیشتری نسبت به بودجه تعیین شده داشتید چه می شود؟
    تحویل خزانه می شود، البته همیشه سودآور نیستیم. در سال گذشته به جهت تغییر مقررات آیین نامه ای حدود 2 میلیارد تومان زیان ده بوده ایم.
    آیا گرفتن درصدی از فروش شیوه خوبی برای تامین بودجه سازمان است؟
    این شیوه به نظر مناسب نمی آید و بهتر است ردیف بودجه دولتی تخصیص داده شود.
    بیشتر از چه مرزهایی این كالاهای قاچاق وارد می شوند؟
    بیشتر كالاهای قاچاق از مرزهای كشورهای افغانستان، پاكستان، تركیه و بعضا عراق و كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس وارد می شوند.
    خریداران شما از چه طریق از این مزایده ها با خبر می شوند؟
    از طریق آگهی مزایده در روزنامه های كثیرالانتشار كالای درخواستی خود را پیدا می كنند و بعد در مزایده شركت می كنند و آن را به صورت عمده خریداری می كنند. معمولا قیمت این كالاها از بازار پایین تر است. قیمت پایه را نیز كارشناس رسمی دادگستری تعیین می كند كه در مزایده هركس قیمت بالاتری ارائه داد به او فروخته می شود.
    برای قیمت گذاری كالاها از چه نوع كارشناسانی استفاده می كنید؟
    كارشناسان رسمی دادگستری و ارزیابان خبره سازمان در جلسات مربوطه قیمت كارشناسی را تعیین می كنند. كه معمولا به صورت قراردادی از آنها استفاده می كنیم.
    برنامه و پیشنهاد شما برای بهتر شدن وضعیت این سازمان چیست ؟
    قانون سازمان باید مورد بازبینی قرار گیرد و بعد بودجه سازمان از طریق بودجه دولتی تامین شود. در این صورت وضع سازمان بهتر می شود.
    بعد از تامین بودجه از طرف دولت، در ارتباط با اموال منقول و غیرمنقول به نحوی باید عمل کنیم كه رضایت مردم جلب و حقوق دولت هم رعایت شود.
    آیا در این مدت تاجری به شما مراجعه كرده است كه به نحوی مشكلش توسط این سازمان حل شود؟
    بله، ما نماینده دولت، خدمتگزار و در خدمت مردم هستیم و باید مشكل مردم را در چارچوب قانون حل كنیم. اگر مشكل مربوط به كالای متروكه باشد و متقاضی تولیدكننده باشد بلافاصله بررسی و حل و فصل می شود. در مورد بقیه نیز سعی می شود در اسرع وقت مشكل در چارچوب ضوابط قانونی حل شود. اما هر كس باید حق و حقوق دولت را بپردازد و بعد كالای خود را ترخیص كند. اگر بازرگانی كالایی را بیاورد و كالا مواد اولیه جهت تولید نباشد و نتوانسته باشد از گمرك نیز مجوز بگیرد، باید بیاید و با سازمان ما تعیین تكلیف كند. خود شخص نیز در این شرایط با توجه به در نظر گرفتن نوع كالا می تواند خریدار ما باشد و اگر نوع كالایش طوری باشد كه ما نتوانیم به مزایده عمومی بگذاریم به خود صاحب كالا واگذار می شود، یعنی درصدی مطابق قانون دریافت می شود و كالا را به صاحب كالا باز می گردانیم، ولی اگر دیدیم كه شخص، كالایی مثل كفش را كه در كشور تولید می شود، وارد كشور كرده و در گمرك متروكه شده است اگر جزو كالاهای غیرمجاز محسوب شود باید از طریق مزایده فروش رود و یا خودرو می آورد كه نمی تواند آن را ترخیص كند، اگر این كالاها را به خود این اشخاص بازگردانیم از كار نادرست، حمایت كرده ایم. بنابراین ما این كالا را می گذاریم برای مزایده، بعد به او هم اجازه می دهیم در مزایده شركت كند و هركس بالاتر خرید به او فروخته می شود و اگر كالایی متروكه باشد چه شخص در مزایده شركت كند و چه به طور مستقیم به سازمان مراجعه كند، درصد سهم این سازمان را باید بپردازد و مابقی آن برای صاحب كالا است، ولی در مورد قاچاق صددرصد مبلغ فروش كالا را به خزانه واریز می كنیم.
    دولت در برگرداندن پول كمی با مشكل، اصل پول را باز می گرداند، در این سازمان نحوه بازگشت پول به صاحب كالا چگونه است؟
    سعی می كنیم كه 90درصد بقیه وجه را كه به صاحب كالا تعلق دارد هرچه سریع تر به او بازگردانیم و همیشه سعی می كنیم رضایت صاحب كالا را جلب كنیم.
    شیوه حراج شما چگونه است؟
    كالاهایی كه در مزایده فروش نرفته و در انبار مانده را حراج می كنیم. با انتشار آگهی مزایده یا حراج در روزنامه های كثیرالانتشار افراد را در جریان می گذاریم. متقاضیان در جلسه حراج شركت می كنند و قیمت می دهند و در نهایت به بالاترین قیمت كالای مربوطه فروخته می شود. ما تقریبا همیشه به تعداد مزایده ها، حراج هم داریم. به طور میانگین هر ماه یك مزایده و حراج داریم.
    آیا ورود مجدد كالاهای قاچاق به كشور درست است؟
    نه. به نظر من این كار به صلاح اقتصاد كشور نیست. به همین دلیل در حال برنامه ریزی هستیم كه این موضوع را به نحوی حل كنیم كه هم كالاهای قاچاق تعیین تكلیف شود و هم به نفع اقتصاد كشور عمل شود.
    قبلا صحبت های زیادی بود كه كالاهای متروكه با قیمت های نازل به سازمان ها و مراكز خاص داده می شد و به طور سلیقه ای اداره می شد. در حال حاضر برای بهبود این وضعیت چه كارهایی انجام شده است؟
    در سازمان آیین نامه های دقیقی برای فروش و تعیین تكلیف كالاهای متروكه وجود دارد و به طور سلیقه ای عمل نمی شود.
    تخلف در این سازمان به چه اشكالی می تواند صورت گیرد؟
    مانند هر جایی دیگر در این سازمان هم می تواند تخلف صورت گیرد. در حال حاضر ما با كنترل پرونده در گمرك و بعد در سازمان سعی می كنیم تخلف را به حداقل برسانیم و با توجه به افزایش نظارت بر این امور، تخلف به حداقل رسیده است. در صورت به وجود آمدن تخلف، سریعا موضوع به هیات بررسی تخلفات منعكس و اقدام لازم برای برخورد با متخلف به عمل می آید.
    در قیمت گذاری چه اصولی رعایت می شود؟
    قیمت گذاری طبق اصول اقتصادی و بازار با توجه به نظر كارشناسان رسمی دادگستری و كارشناسان خبره سازمان انجام می شود و نهادهای نظارتی بر آن نظارت دارند.
    تعامل با سازمان های دیگر چگونه است؟
    این سازمان باید با دیگر سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط همكاری خوبی داشته باشد، چون كار این سازمان با تعداد زیادی از وزارتخانه ها و سازمان ها در ارتباط است. در ضمن در سطح استان ها هم عمدتا با مراجع قضایی تعامل خوبی برقرار است.
    آیا شده در این مدت در مزایده ها خلافی صورت گیرد و پاكتی باز شود؟
    هرجا انسان وجود دارد و پول هم هست، تخلف هم ممكن است صورت گیرد. ولی حضور نهادهای نظارتی در این سازمان آن قدر پررنگ است كه احتمال تخلف تقریبا به صفر می رسد و اصلا تخلف مانند مورد مذكور صورت نمی گیرد.
    برنامه های آینده شما برای این سازمان چیست؟ آیا دستخوش تغییر و تحول خواهد شد؟
    همانطور كه توضیح دادم در فرآیند فروش كالاها و اموال غیرمنقول اشكالاتی مشاهده می شود و مشكلاتی در ارتباط با سایر وزارتخانه ها و سازمان به وجود آمده است.
    به نظر می رسد كه قانون سازمان باید مورد بازبینی قرار گرفته و با نظر مجلس محترم و با هماهنگی دستگاه هایی مانند ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز و وزارت بهداشت و سایر سازمان های ذیربط اصلاحات لازم در قانون به عمل آید.
    چه مشكلاتی به وجود آمده است كه می باید نسبت به اصلاح قانون اقدام کنید؟
    ببینید، اصولا در یك اقتصاد سالم در مورد كالاهای قاچاق و متروكه و ضبطی و همچنین ضبط و مصادره املاك و مستغلات به خصوص نوع وثیقه ای آن، باید به سمت صفر حرکت كنیم. بنابراین درآمد این سازمان با توجه به قانون فعلی نیز به سمت صفر حرکت خواهد كرد، در صورتی كه وجود این سازمان برای تعیین تكلیف آن مقدار از كالاهایی كه به هر صورت وارد كشور می شود ضروری است. در نهایت به نظر می رسد سازمان باید كوچك تر شود و بودجه خود را مانند سایر وزارتخانه ها و سازمان ها از سازمان مدیریت و برنامه ریزی بگیرد و وظایف خود را در راستای سیاست ها و برنامه های مصوب دولت خدمتگزار انجام دهد. از طرف دیگر شاید فروش كالاهای منقول به خصوص قاچاق و غیرمنقول به شكل فعلی، صحیح نباشد و این البته نظر خیلی از سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط نیز هست، بنابراین قانون باید به نحوی تغییر كند كه در سطح كلان به نفع اقتصاد ملی عمل شود و در ضمن وظایف سایر وزارتخانه ها و سازمان نیز خدشه پیدا نكند.
    برای فروش كالاها چه راهی پیشنهاد می كنید؟
    باید كالاهای متروكه را در صورتی كه مربوط به تولیدكننده است و در جهت ایجاد اشتغال و افزایش تولید است، به صاحب كالا در چارچوب قانون و ضوابط واگذار شود و بقیه كالاهای متروكه نیز به نحوی فروش رود كه به اقتصاد ملی ضرر وارد نكند. در مورد كالاهای قاچاق نیز دقیقا بررسی شود و با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط، تكلیف این كالاها مشخص شود. در هر صورت به نظر من فروش كالای قاچاق در داخل كشور مناسب نیست و بهتر است با هماهنگی مسوولان، از طرق دیگری مثل صادرات، انهدام و غیره تعیین تكلیف شود.
    آیا تركیب خود سازمان نیز اصلاح می شود؟
    تركیب سازمان امكان دارد از حالت شركت دولتی خارج و به سازمان دولتی تبدیل شود. در حال حاضر ساختار سازمان، شركتی است.
    این سازمان چطور می تواند روی اقتصاد كشور تاثیر بگذارد؟
    این سازمان داخلی ترین لایه اقتصاد كشور است یعنی ما بعد از گمرك قرار گرفته ایم و اگر كالایی از فیلترما عبور كند وارد بازار و اقتصاد كشور می شود، بنابراین كار سازمان بسیار حساس است اگر ما با وزارتخانه ها و سازمان های ذیربط و سیاست های كلان كشور هماهنگ نشویم ممكن است به اقتصاد كشور لطمه وارد شود.
    زمانی میان گمرك و این سازمان اختلافاتی وجود داشت در حال حاضر وضعیت چگونه است؟
    نه. با گمرك اختلاف نداریم. معمولا مذاكره می كنیم و برای كاهش مشكلات سعی می كنیم هماهنگی بیشتری داشته باشیم. در حال حاضر ما با گمرك هماهنگ هستیم.
    با ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز چه نوع همكاری دارید؟
    برنامه های ما سعی می شود در چارچوب قانون با هماهنگی كامل ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت گیرد. چون ستاد مسوول مبارزه با قاچاق كالا و ارز است و این یك وظیفه ملی است كه در جهت تقویت اقتصاد كشور و افزایش تولید داخلی و ایجاد اشتغال عمل می كند و همه مسوولیم در این جهت حركت كنیم. بنابراین باید با ستاد مبارزه با قاچاق به طور كامل هماهنگی داشته باشیم. تا مبارزه با قاچاق كالا دچار خدشه نشود.

 در گفت وگوی «دنیای اقتصاد» با خان بیگی رییس سازمان اموال تملیكی بررسی شد

نظرات() 
viagra commercial lines
یکشنبه 19 خرداد 1398 07:27 ق.ظ

Hi, I want to subscribe for this website to take most recent updates, so where can i do it please assist.
bestes viagra generika
شنبه 18 خرداد 1398 01:55 ب.ظ

Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I've truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I'll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
تعمیرات مدرن
پنجشنبه 16 خرداد 1398 06:28 ب.ظ
چقدر عالی
طراحی سایت مشهد
جمعه 8 دی 1396 08:56 ق.ظ
ممنون خیلی خوب بود
جلال حسینی
چهارشنبه 6 دی 1396 01:48 ب.ظ
ممنون مطلب خوبی بود
خلافی خودرو
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:20 ب.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود
آی تی
چهارشنبه 19 مهر 1396 05:25 ب.ظ
ممنون خیلی خوب بود
مناقصات کشور
جمعه 14 مهر 1396 09:13 ب.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار دهید
کاشت مو در تبریز
جمعه 7 مهر 1396 04:05 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
مناقصه
چهارشنبه 5 مهر 1396 01:45 ق.ظ
ممنون از سایتتون
دانلود کتاب آیین نامه رانندگی 96
دوشنبه 3 مهر 1396 11:52 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
مزایده
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:08 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
How do you get Achilles tendonitis?
یکشنبه 26 شهریور 1396 02:27 ق.ظ
Thanks a lot for sharing this with all folks you actually realize what you are talking approximately!

Bookmarked. Kindly also seek advice from my website =).
We can have a hyperlink trade arrangement among us
foot pain
دوشنبه 13 شهریور 1396 04:37 ب.ظ
Hi there it's me, I am also visiting this website on a regular
basis, this website is actually nice and the people are actually sharing
fastidious thoughts.
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 01:01 ب.ظ
Woah! I'm really digging the template/theme of this blog.
It's simple, yet effective. A lot of times it's
difficult to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.
I must say you have done a very good job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Safari.
Outstanding Blog!
فاطمه
یکشنبه 17 آبان 1388 05:28 ب.ظ
شما هم میتونید روز 29 آبان با اومدنتون به جمع وبلاگ نویسان خودتون رو حضوری معرفی کنید

پس 29 آبان منتظر حضور شما هستیم

دومین انتخابات خانه وبلاگ نویسان جوان بوشهر

خوشحال میشیم

بروزم
عباس
جمعه 15 آبان 1388 08:50 ب.ظ
سلام
درباره رفتار با کودکان می نویسم
اگه قابل دونستید یه سر بزنید
ساسان
دوشنبه 20 مهر 1388 09:16 ق.ظ
سلام
شما یه سایت پر بازدید دارین، اگه خواستین از اینترنت درآمد داشته باشین کافیست به این آدرس مراجعه کنید شرایطش رو بخونید و بعد ثبت نام کنید.

آدرس سایت : jolback.mihanblog.com/post/category/91
ایمیل : sasanplc@yahoo.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

نظرسنجی

  شما چه شغلی دارید؟JavaScript Codes

Powered by WebGozar

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :