تبلیغات
تجارت و بازرگانی - آشنایی با سیستم مكانیزه گمركی نگار* (آسیكودا)**

تجارت و بازرگانی

تجارت سالم

 

 

گستردگی عرصه بهره برداری از فن‌آوریهای ارتباطات در امور بازرگانی ، تحولات و تغییرات پی در پی به انضمام پیچیدگیهای خاص قوانین و مقررات مربوط به صادرات و واردات كالا و خدمات و حجم بسیار زیاد اطلاعات جاری و در گردش در گمرك،همگی دست به دست یكدیگر داده  ودر مجموع بهره برداری  از سیستمهای  رایانه‌ای در این موسسه اقتصادی را امری گریزناپذیر نموده است . از این رو ، به منظور رفع معضلات و تنگناهای مترتب بر بكارگیری شیوه‌های سنتی دستی و نیز مبادلات اسناد كاغذی و همچنین حذف تشریفات و رویه‌های ناهمگون و ناهماهنگ اداری ، اعمال سرعت لازم در عملیات گمركی ، دستیابی به گزارشهای آماری و تحلیلهای اطلاعاتی بهنگام جهت اخذ تصمیم درسطوح كارشناسی ، مدیریتی و نتیجتا تامین رضایت صادركنندگان و واردكنندگان كالا و خدمات ، سیستم رایانه‌ای با همت كارشناسان فنی و حرفه‌ای گمرك ایران با برخورداری از مساعدت و مشورت كنفرانس توسعه و تجارت ملل متحد (آنكتاد) طراحی و راه اندازی شده است .

در این راستا ، گمرك جمهوری اسلامی ایران پس از انجام بررسیهای كارشناسی لازم و تقبل مطالعات امكان سنجی ، با امعان نظر به اولویتها و شرایط ویژه كنون سازمان گمرك و نظام تجارت خارجی كشور به طراحی ، نصب و راه‌اندازی سیستم خودكار فوق الذكر مبادرت ورزیده است .

همراه با اقدامات مربوط به فراهم‌آوری امكانات فنی موردنیاز سیستم و تغذیه اطلاعات آن ، آموزش كاربران و كارشناسان ذیصلاح مورد توجه مدیریت این پروژه بوده است و با نصب و راه اندازی واحد نمونه و آزمایشی این سیستم رایانه‌ای در ستاد گمرك جمهوری اسلامی ایران ، امكان تجربه عملیات سیستم مذكور در اختیار كاربران قرارداده شد .

در مرحله بعد ، در پی دستیابی به تجربیات لازم ، شناسائی و رفع مشكلات عدیده مربوط در روند اجرایی ساختن این سیستم رایانه‌ای ، بخش صادرات گمرك تجاری مهرآباد بصورت عملی تحت پوشش سیستم مزبور قرار گرفت و عملیات  روزمره مربوط به ترخیص كالاهای صادراتی از طریق آن انجام پذیرفت .

به علاوه ، با تكیه بر موفقیتها و تجارب عملی ذیقیمت حاصله در زمینه اخیرالذكر و با توجه به توانائیها و قابلیتهای گوناگون این سیستم ، اقدامات مربوط به طراحی و راه اندازی این سیستم رایانه‌ای در بستر تشریفات گمركی مربوط به ترخیص كالاهای وارداتی در گمرك تجاری مهرآباد با توفیقات چشمگیر جریان یافته و به رغم پیچیدگیهای خاص این فرآیند ، در مقایسه با تشریفات صدور كالا ، این بخش نیز با یاری خداوند متعال در تاریخ اواسط شهریور ماه سال 77 راه‌اندازی گردید .

در این خصوص ، بغیر از فعالیتها و توانائیهای فنی این سیستم رایانه‌ای ویژگیها و مزایای گمركی ذیل قابل توجه می‌باشند .

1 - حذف ایستگاههای كاری زائد

2 - حذف نسخه‌های اضافی اظهارنامه .

3 - تحقق سرعت لازم در تشریفات ترخیص كالا .

4 - تسویه دفاتر گمركی با بهره گیری از استعدادهای رایانه .

5 - صدور پروانه گمركی با استفاده از رایانه .

6 - بهره‌ گیری از یك فرم نمونه و واحد به منظور اظهار كالا و صدور پروانه .

7 - تهیه ، تنظیم و ارائه گزارشهای آماری بهنگام و قابل اتكاء در كوتاهترین  زمان ممكن .

8 - محاسبه سریع و دقیق درآمدهای گمرك جمهوری اسلامی ایران در كمترین فاصله زمانی و با استفاده از استعدادهای موجود در رایانه .

9 - امكان برقراری ارتباط با سایر سازمانهای تجارت خارجی .

10 - امكان ایجاد تسهیلات مناسب جهت واردكنندگان وصادركنندگان معتمد .

در پی عملیاتی شدن بخشهای صادرات و واردات در گمرك اجرایی مهرآباد و تجربه ملموس از آثار مثبت بكارگیری پروژه نگار در عرصه‌های یاد شده ، از جمله كاهش چشمگیر زمان موردنیاز برای طی مراحل و تشریفات ترخیص صدور و ورود كالا و همچنین صحت ، دقت و سرعت بسیار قابل توجه اطلاعات و گزارشهای تهیه شده ، اعمال این پروژه ، جهت 8 گمرك مهم كشور در دو مرحله پیش‌بینی گردید . گمرك غرب تهران كه خودكارسازی آن برای این مرحله مدنظر قرار گرفته بود ، پیش از آغاز این مرحله در اواسط بهمن‌ماه 1377 در زمینه تشریفات كالاهای وارداتی تحت پوشش نظام گمركی آسان رایانه‌ای نگار قرار داده شد . همچنین گمرك جنوب تهران نیز در بهار سال 1378 در زمینه صادرات مجهز به سیستم رایانه‌ای مذكور گردید .

گمرك بندر عباس كه یكی از بزرگترین و مهم ترین گمركات اجرایی كشور می‌باشد و خدمات گمركی حجم بالایی از كالاهای وارده و صادره به كشور در این گمرك انجام می‌گردد . با بهره برداری از سیستم مكانیزه نگار در این گمرك در فروردین‌ماه 79 شاهد افزایش كارایی و تسریع در انجام خدمات گمركی می‌باشیم .

 

قابلیتهای گمركی سیستم مكانیزه گمركی نگار (آسیكودا)

 

1 - پشتیبانی كلیه روشهای ترخیص و رژیمهای گمركی :

با توجه به گستردگی سیستم می‌توان تشریفات ترخیص كالا و كلیه روشها و رژیمهای گمركی اعم ازواردات ، صادرات ، ترانزیت ، و غیره را پشتیبانی نمود. این سیستم از دقت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و احتمال اشتباهات را بسیار كاهش می‌دهد .

2 - كنترل ترانزیت كالا در مبدا و مقصد :

با استفاده از این سیستم اطلاعات كالای ترانزیتی در گمرك مبدا جمع‌آوری و از طریق خطوط مخابراتی به گمرك مقصد جهت بازرسی و كنترل ارسال می‌گردد به این ترتیب در كوتاهترین زمان ممكن امور ترانزیت كالا انجام شده ، پروانه‌ها تسویه می‌شوند كه در نهایت صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت .

 

3 - استفاده از اظهارنامهS.A.D

S.A.D كه مخفف عبارت Single Administrative Document و به معنی سند واحد اداری می‌باشد یك فرم اظهارنامه گمركی است كه می‌تواند تمامی رویه‌های اظهار كالا را با ذكر كد مخصوص به آن رویه بپذیرد . این موضوع باعث می‌شود كه به جای استفاده از اظهارنامه‌های متفاوت گمركی تنها از یك فرم واحد كه با كدهای مخصوص جدا می‌شود استفاده نمود .

 

4 - چاپ اظهارنامه و كلیه گزارشات :

در این سیستم كلیه امور باستثناء اقداماتی كه باید توسط اشخاص انجام پذیرد و نیاز به تصمیم گیری دارد مانند ارزیابی ، تعیین تعرفه و غیره به وسیله رایانه انجام می‌شود .

اطلاعات اظهارنامه ، كلیه گزارشات ، قبض رسید و دفتر ژورنال ، به وسیله چاپگر ، چاپ و نیز اختصاص شماره كوتاژ و شماره ارزیابی توسط رایانه می‌شود .

 

5 - استفاده از كدهای بین‌المللی :

در روابط بین‌الملل و تجارت جهانی ، علائم اختصاری و كدهایی موجود است كه برای تمامی كشورهای جهان شناخته شده ویكسان می‌باشد . مانند HS ، كد كشورها ، كد ارزها ، غیره كه در این سیستم تمامی این كدها تعریف شده و به راحتی قابل دسترسی می‌باشد .

 

 

 

6 - استفاده از كدهای محلی :

به غیر از كدهای بین‌المللی ، كدهای دیگری نیز وجود دارند كه در سطح یك كشور شناخته شده و كاربرد محلی دارند مانند : كد بانكها ، كد گمركات ، كد كارت بازرگانی و غیره كه تمامی اینها نیز برای سیستم قابل تعریف بوده و باعث شناسایی اشخاص و سازمانها می‌شود .

 

7 - امكان كدگذاری مجوزها به روزنگاه داشتن آنها :

وجود مجوزهای گوناگون با توجه به تعداد ، اهمیت و مدت زمان اعتبار آنها موجب بروز مشكلاتی برای گمرك می‌باشد كه با استفاده از این سیستم پس از كدینگ مجوزها از طریق شماره تعرفه ، كد مجوزهای مربوط به آن تعرفه در اظهارنامه چاپ و صاحب كالا یا حق‌العملكار ملزم به ارائه آن مجوز یا مجوزها می‌باشد . علاوه بر این تغییرات احتمالی مجوزها را می‌توان به راحتی به روز درآورده و همواره آخرین اطلاعات را در اختیار داشت .

 

8 - امكان پرداخت حقوق و عوارض گمركی از طریق سیستم الكترونیكی بانكی:

با استفاده از قابلیتهای سیستم آسیكودا ، پس از محاسبه حقوق و عوارض گمركی اظهارنامه ، در صورت وجود ارتباط الكترونیكی با بانك ، وجوه محاسبه شده به طورخودكار از حساب بانكی صاحب كالا كسر و به حساب گمرك واریز می‌شود. به این ترتیب مراجعه صاحب كالا به بانك و نقل و انتقال وجوه مربوطه از جریان تشٍریفات ترخیص كالا حذف می‌گردد .

 

9 - امكان اظهار كالا از راه دور :

وجود یك رایانه و یك خط ارتباطی این امكان را بوجود می‌آورد كه حق‌العملكار بتواند از دفتركار خود در كوتاهترین زمان ممكن كالای خود را به گمرك اظهار و سپس جهت ترخیص آن اقدام نماید كه این كار نیز از مراجعه بی‌مورد حق‌العلكاران به اداره گمرك جلوگیری می‌كند .

10 - تعیین شماره كوتاژ و شماره ارزیابی و حذف دفتر كوتاژ :

این سیستم به صورت خودكار برای هر اظهارنامه‌ای كه از طرف اظهاركننده ارائه می‌شود شماره كوتاژ و شماره ارزیابی تعیین می كند و تمامی این اطلاعات را نیز به صورت گزارش چاپ و در اختیار قرار می‌دهد . به این ترتیب دفتر كوتاژ حذف و نیازی به آن نمی‌باشد .

 

11 - ارائه گزارش دفتر ژورنال :

در این سیستم می‌توان در پایان وقت اداری ویا هر شیفت كاری ، گزارشات امور مالی انجام شده در آن روز و یا آن شیفت كاری را دریافت نمود . علاوه بر آن می‌توان دفتر ژورنال را به وسیله رایانه چاپ و در اختیار امور مالی قرارداد .

 

12 - حسابداری درآمدهای گمركی و صدور قبض رسید به طور خودكار :

در این سیستم كلیه دریافتها به صورت دقیق محاسبه شده و قبض رسید به طور خودكار به وسیله رایانه چاپ می‌شود و دیگر نیازی به نوشتن یا حساب كردن و كارهای مربوط به حسابها به وسیله شخص نخواهد بود .

 

13 - امكان نگهداری حساب اعتباری و كسر خودكار حقوق و عوارض از آن :

حق‌العملكاران می‌توانند با سپردن مبلغی به عنوان تضمین در حساب بانكی گمركی و ایجاد اعتبار برای كارهای گمركی خود اقدام نمایند در این صورت سیستم بانكی به طور خودكار به هنگام اظهار كالا از حساب آنان مبالغ مربوطه را برداشت و از موجودی آنان كسر می‌كند .

 

 

14 - استفاده از روش گزینشی (selectivity) و كانالهای سبز و زرد و قرمز :

در این سیستم می‌توان كالاها یا سازمانهایی كه معافیت و یا تسهیلاتی در مورد آنان اعمال می‌شود را تعریف نمود كه رایانه به طور خودكار این قبیل اظهارنامه‌ها را كنترل و به كانالهای مربوطه ارسال می‌نماید . چنانچه اظهارنامه‌ای در كانال سبز قرار گیرد ، احتیاجی به بازرسی نمی‌باشد . در مورد كانال زرد فقط مدارك و اسناد مورد بازرسی قرار می‌‌گیرند . اظهارنامه‌هائیكه برای آنها كانال قرمز انتخاب می‌شود به طوركامل مورد ارزیابی فیزیكی قرار می‌گیرد .

 

15 - امكان در اختیار داشتن كلیه اطلاعات و اقداماتی كه در مورد اظهارنامه انجام شده :

در این سیستم در هر مرحله‌ای كه كارشناس و یا رئیس گمرك مربوطه بخواهد از چگونگی انجام كارها اطلاع حاصل نماید می‌تواند از طریق صفحه نمایش رایانه اقدامات انجام شده را مشاهده نماید . مثلا اظهارنامه‌ای كه در حال ارزیابی می‌باشد تا چه مراحلی پیشرفت كرده و در چه موقعیتی قرار دارد .

 

16 - كنترل ارزش كالا :

با استفاده از این سیستم می‌توان ارزش كالاها را نیز كنترل نمود . بدین ترتیب كه با هشت رقمی كردن كدهای تعرفه‌ ، كالاها را با نام و ارزش مربوطه در رایانه تعریف و به عنوان سابقه نگاهداری نمود كه پس از مواجه با كالایی با همان نام و تعرفه ، ارزش كالا به وسیله سیستم و با تعارف انجام شده كنترل می‌گردد .

 

 

 

17 - ارائه آمار صحیح و به موقع با واحدهای مختلف آماری :

تمامی فعالیتهای انجام شده دریك گمرك را می‌توان به صورت آمار به طور دقیق در اختیار داشت و با این اطلاعات علاوه بر آمار صادرات و واردات كه به شكل جداول مختلف تهیه می‌شود ، می‌توان آمار تعداد اظهارنامه یا اظهارنامه‌های كوتاژ شده و غیره را نیز تهیه نمود .

 

18 - تنظیم اظهارنامه متمم و حفظ ارتباط دو اظهارنامه :

در این سیستم می‌توان چنانچه لازم باشد نسبت به تنظیم اظهارنامه متمم اقدام نمود كه رایانه با دادن شماره عطف جدید و ذكر این جمله كه اظهارنامه متمم مربوط به اظهارنامه شماره می‌باشد . ارتباط اظهارنامه متمم را با اظهارنامه اولیه حفظ می‌كند . در این حالت اطلاعات هردو اظهارنامه در حافظه نگاهداری شده تا در صورت لزوم از آن استفاده شود .

 

19 - تبدیل اطلاعات اظهارنامه به كدهای EDI :

EDI یكی از مهمترین شبكه‌های ارتباطی تبادل اطلاعات بوده كه نیاز به آن روز به روز بیشتر احساس می‌شود  . با استفاده از این سیستم می‌توان اطلاعات اظهارنامه را به كدهای EDI تبدیل و روابط تجارت بین‌الملل مورد استفاده قرار داد .

 

اهداف پیاده سازی سیستم مكانیزه نگار (آسیكودا) :

 

1 - سرعت بیشتر در ترخیص كالا :

 

در این سیستم می‌توان مدت زمان انجام امور گمركی را به حداقل رسانده و از اتلاف وقت گمرك و ارباب رجوع به مقدار قابل ملاحظه‌ای صرفه‌جویی نمود . به طور مثال در كشور ژاپن مدت زمان ترخیص كالایی كه مشكلی از جهت تشریفات گمركی  نداشته باشد حدود 15 دقیقه به طول می‌انجامد .

 

2 - استفاده بهینه از انبارها :

كنترل محل كالا و مكانهای آماده تخلیه انبارها به وسیله رایانه كنترل و حداكثر كارآیی ارائه می‌شود . همچنین نگهداری میزان كالاهای وارده و صادره و موجود درانبار نیز وسیله سیستم انجام می‌شود .

 

3 - استفاده بهینه از نیروی انسانی :

استفاده بهینه از نیروی انسانی از جمله اهداف این پروژه ملی می باشد چرا كه با استفاده از این سیستم كارآیی كاركنان افزوده شده و حداكثر بهره بری را خواهند داشت .

 

4 - ایجاد فرهنگ استفاده از سیستمهای مكانیزه :

با راه اندازی این سیستم امید می‌رود كه فرهنگ استفاده از سیستمهای مكانیزه و رایانه‌ای در بین افراد شاغل در گمرك بوجود آمده و كارآیی افراد نیز به دلیل آشنا شدن با كارهایی از این قبیل بیشتر شود . بكار بستن این قبیل سیستمها در دنیای امروز اجتناب ناپذیر بوده و برای خارج نشدن از گروه تجاری بین‌‌المللی باید همگام با سایر سیستمها پیشرفت داشته باشیم .

 

5 - كسب درآمد بیشتر :

با راه اندازی این سیستم تا حد زیادی از سود جویی و سوء استفاده‌های مالی ارباب رجوع كاسته شده و كنترلهایی كه باید انجام شود با دقت عمل بیشتری اعمال می‌گردد كه این امرباعث اضافه شدن درآمد برای خزانه كشورخواهد شد .

 

6 - ارائه سریع و به موقع آمار دقیق تجارت خارجی :

با راه اندازی این سیستم اطلاعات و آمار دقیق و به روز مربوط به تجارت خارجی را در اختیار خواهیم داشت . با توجه به اهمیت آمار و به روز بودن این اطلاعات مسئولان محترم گمرك می‌توانند با ابزار كار آمدتری درخصوص تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری اقدام نمایند .

 

نظرات() 
http://viabiovit.com/chinese-herbal-viagra-uk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:03 ق.ظ

Terrific forum posts. Regards!
buy viagra cheap uk where can i buy viagra without a prescription where to buy viagra in store buying generic viagra online is buying viagra online safe how to get viagra prescription viagra cheap price buy viagra online paypal sildenafil uk pharmacy ordering viagra
http://babecolate.com/
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:59 ب.ظ

You've made your position pretty well!!
safe dosage for cialis cialis super kamagra cialis 20 mg buy cialis sample pack cialis online nederland dosagem ideal cialis india cialis 100mg cost cialis from canada look here cialis order on line cialis tablets australia
Online cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:52 ب.ظ

Thank you, Good information!
cialis daily reviews discount cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis generique 5 mg where to buy cialis in ontario cialis arginine interactio estudios de cialis genricos cilas free cialis generic cialis pro
Viagra sans ordonnance
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:43 ق.ظ

Tips nicely taken..
can you buy viagra without prescriptions buy viagra online without how to buy viagra uk getting viagra generic viagra pharmacy order cheap viagra where to buy sildenafil uk buy cheap viagra pills online how get viagra buy viagra online now
Cialis pills
جمعه 17 فروردین 1397 07:26 ب.ظ

You said it perfectly..
buy cialis online legal cialis prezzo in linea basso acquisto online cialis enter site very cheap cialis no prescription cialis cheap cost of cialis per pill recommended site cialis kanada purchasing cialis on the internet cialis wir preise cialis patentablauf in deutschland
Online cialis
جمعه 3 فروردین 1397 03:50 ب.ظ

Kudos. Excellent stuff!
cheap cialis purchasing cialis on the internet cialis 200 dollar savings card buy cialis online cialis dosage tadalafil 20 mg cialis cuantos mg hay cialis en 24 hora click here to buy cialis i recommend cialis generico
CialisCow
یکشنبه 27 اسفند 1396 10:34 ب.ظ

Thank you. Numerous tips.

prices for cialis 50mg discount cialis safe dosage for cialis il cialis quanto costa cialis dosage cialis preise schweiz import cialis buy original cialis cialis for sale south africa tadalafil 20 mg
http://tamathabadilla.blog.fc2.com/blog-entry-6.html
جمعه 13 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
to be actually something which I think I'd by no means understand.
It seems too complex and extremely huge for me.

I am looking forward on your next put up, I'll
try to get the cling of it!
BHW
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:56 ب.ظ
Hello! Quick question that's completely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?
My blog looks weird when browsing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
If you have any recommendations, please share.
Cheers!
پری جون
دوشنبه 17 مهر 1391 07:58 ب.ظ
سلام دوست خلیجی
من دانشجو هستم اگه میشه انواع فرمهای گمرک را تو سایتتون یزارید تا ما این قدر تو سایتا گشت نزنیم
اتنا
دوشنبه 22 تیر 1388 01:46 ب.ظ
سلام دوست خلیجی عزیز
من اتنا هستم و بهتر بگم خلیجی نیستم و یه چیز دیگه اینكه نمیتونم دررابطه با وبلاگت نظر بدم چون كه تخصصیه به هر روی از اشنایی با دوست خوبی مثل تو خوشحالم بازم بهم سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

نظرسنجی

  شما چه شغلی دارید؟JavaScript Codes

Powered by WebGozar

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :