تبلیغات
تجارت و بازرگانی - قوانین مسافر

تجارت و بازرگانی

تجارت سالم

سه شنبه 16 تیر 1388

قوانین مسافر

نویسنده:   

مقررات مسافری

 

تعریف مسافر : مقصود از مسافر شخصی است كه دارای گذرنامه یا اجازه‌نامه معتبر بوده و از راه مجاز وارد كشور یا خارج شود .

 

مقررات خروج كالای همراه مسافر :

مسافران خروجی اعم از اینكه ایرانی و یا خارجی باشند می‌توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی ، كالاهای ایرانی به هر میزان و كالای غیرایرانی تا سقف 160 دلار همراه خود خارج نمایند مشروط بر آنكه هر دو كالا جنبه تجاری و منع شرعی و قانونی نداشته باشد .

مسافرین خروجی از مرز هوایی كه دارای بلیط و گذرنامه باشند می‌توانند یك تخته فرش دستباف را با متراژ حداكثر 6 مترمربع پس از انجام كارشناسی توسط گمرك بهمراه خود از كشور خارج نمایند منوط به اینكه فرشهای موردنظر دارای قدمت و عتیقه نبوده و نیز دارای جنبه میراث فرهنگی و تصاویر مغایر با شئونات اسلامی نباشد . در ضمن خروج فرش توسط مسافرانی كه عازم كشورهای امارات متحده عربی - عربستان و سوریه می‌باشند ممنوع می‌باشد .

به مسافرانی كه گذرنامه مستقل ندارند و نامشان در گذرنامه دیگری به عنوان ((همراه)) درج شده است اجازه خارج كردن فرش داده نمی‌شود .

از جمله كالاهایی كه مسافران خروجی می‌توانند با خود همراه داشته باشند میزان سه كیلوگرم خاویار ممهور به مهر یا پلمپ شركت شیلات بوده كه باید قبض خرید فروشگاه شیلات را نیز به همراه داشته باشند .

خروج تابلوی نقاشی و سایر آثار فرهنگی و هنری نیز به شرط آنكه جنبه تجاری نداشته و درحد مصرف شخصی باشد ، با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز می‌باشد .

مطابق بخشنامه بانك مركزی مسافرین خروجی می‌توانند حداكثر یكصد و پنجاه گرم از انواع مصنوعات طلا متعلق به خود را همراه داشته باشند . چنانچه زیورآلات مورد بحث مزین به سنگهای گرانبها از قبیل الماس ، زمرد و برلیان باشد ، نبایستی وزن نگین منصوب به آنها از اجزاء قیراط تجاوز نماید .

خروج مصنوعات و ظروف نقره توسط مسافر حداكثر تا میزان سه كیلوگرم مجاز می‌باشد . مشروط براینكه اشیا مذكور از زمره آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نگردد . خروج زعفران به همراه مسافر مجاز وحداكثر به ازای هر گذرنامه یكصدگرم می‌باشد .

خروج خشكبار به همراه مسافر بلامانع است . به استثنای پسته كه به ازای هر گذرنامه حداكثر ده كیلوگرم مجاز خواهد بود .

حسب نظر بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران حداكثر ارز مجاز برای خروج توسط دارنده گذرنامه معادل 1000 دلار (اسكناس ، چك مسافرتی و یا تركیبی از هر دو) و به ازای هر مسافر همراه معادل 500 دلار است . خروج ارز بیش از حد مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از طریق شبكه بانكی كشور است. خروج لیر سوریه ، ریال عربستان ، دینار عراق ، لیر لبنان ، درهم امارات متحده عربی و افغانی (واحد پول افغانستان) و روبل روسیه به صورت مسافری و تجاری ممنوع است . خروج پول رایج جمهوری اسلامی ایرا ن به میزان 500 هزار ریال به همراه مسافر مجاز است .

مسافرانی كه عازم زیارت عتبات و سایر سفرهای زیارتی هستند تنها مجاز هستند لوازم شخصی خود را درحد متعارف همراه داشته باشند . خروج هر نوع كالای دیگر از جمله فرش ، پسته ، مغز پسته ، خشكبار، انگشتر، تسبیح، صنایع‌دستی‌و به‌هرمقداركه‌باشدتوسط این‌گروه ازمسافران ممنوع است.

مسافر می‌تواند حداقل 24 ساعت قبل از پرواز به گمرك مراجعه و با ارائه بلیط و گذرنامه پس از انجام تشریفات گمركی كالای خود را تحویل شركت حمل و نقل هوایی نماید .

خروج كتب و نشریات و نوار كاست و فیلم كه نشر و پخش آنها ممنوع نیست مجاز است مشروط بر اینكه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كنترل و مجوز خروج صادر نماید . (به شرط غیرتجاری بودن)

مسافر خروجی می‌تواند آلات موسیقی خود را از كشور خارج نماید مشروط بر اینكه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داشته باشد .(در صورتیكه جنبه مصرف شخصی داشته باشد) .

مسافرین خروجی می‌توانند آلات و ابزار دستی خود را كه متناسب با حرفه شخصی مسافر باشد با خود از كشور خارج نماید .

مسافرین خروجی می‌توانند دوربین فیلمبرداری ، تلفن همراه ، رایانه كیفی خود را خارج نمایند مشروط بر اینكه توسط مامور گمرك در گذرنامه مسافر ثبت گردد تا در هنگام برگشت به میهن دچار مشكل نشوند .

كارمندان دولت كه برای انجام ماموریت به خارج از كشور اعزام می‌شود و ایرانیانی كه اقامت خود را در خارج قرار می‌دهند و یا خارجیانی كه بطور رسمی در ایران اقامت دارند و یا به كار یا تحصیلات حوزوی یا دانشگاهی اشتغال دارند در پایان اقامت یا كار یا تحصیل می‌توانند لوازم مستعمل خود را درحد متعارف بدون مجوز از كشور خارج نمایند .

 

فهرست كالاهایی كه خروج آنها توسط مسافر ممنوع است :

1 - خروج هرگونه اشیاء عتیقه و هنری با قدمت بیش از یكصد سال و خروج هرگونه شیء زیرخاكی؛

2 - هرگونه كتب خطی ، اوراق مینیاتور ، قطعات خوشنویسی خط  و كتب چاپ سنگی ؛

3 - انواع سكه و سنگهای گرانبها ؛

4 - هرگونه اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی ؛

5 - هرگونه مواد مخدر ؛

6 - هر نوع كالائی كه صدور آنه به موجب قانون یا شرع اسلام یا قانون ممنوع می‌باشد ؛

7 - هرنوع كالای اساسی .

 

صادرات همراه مسافر به كشورهای مشترك المنافع (CIS)

براساس بند 24 تصویبنامه شماره 35985/ت20035 هـ مورخ 3/6/1377 هیئت محترم وزیران كه مقرر می‌دارد (با توجه به شرایط بازار مالی و پولی كشورهای مستقل مشترك‌المنافع بویژه كشور روسیه ، روشهای صادرات كالا برای فروش در بازارهای كوچك آن منطقه از جمله روش صادرات همراه مسافر بررسی روشهای مناسب و معقول و قابل قبول برای این كار تهیه و به اجرا گذاشته شود. وزارت بازرگانی ((مركز توسعه صادرات ایران)) مسئول اجرای این بند است ) . دستورالعمل ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌گردد .

 

ماده 1 - توریستها و اتباع كشورهای مشترك‌المنافع كه به جمهوری اسلامی ایران مسافرت می‌نمایند مجاز خواهند بود برابر مقدار ارزی كه به سیستم بانكی كشور اظهار و اعلامیه ارزی دریافت داشته‌اند اقدام به خروج كالای صادراتی بهمراه خود از كشور نمایند .

 تبصره 1 : خروج كالا تا سقف یك هزار دلار توسط واجدین شرایط ماده 1 نیازی به اظهار به سیستم بانكی كشور و دریافت اعلامیه ارزی ندارد .

تبصره 2 : نرخ خرید ارزی مسافرین فوق قیمت ارز واریزنامه‌ای در روز قبل (نرخ صادراتی + قیمت واریزنامه در بازار بورس) خواهد بود .

تبصره 3 : خروج كالاهای همراه مسافر به هر میزان نیاز به مجوز و گواهیهای رایج ندارد .

تبصره 4 : خروج كالاهای صادراتی مجاز برای مسافرین كشورهای (CIS) نیاز به ارائه كارت بازرگانی ندارد .

تبصره 5 : مبنای ارزیابی كالاهای همراه مسافر نرخهای مصوب كمیته دائمی قیمت‌گذاری كالاهای صادراتی مستقر در مركز توسعه صادرات ایران می‌باشد .

تبصره 6 : در زمان خروج كالا در هرمورد كه نرخ مصوب اعلام نگردیده باشد جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشكل برای مسافرین ، تعیین نرخ بر عهده گمرك مربوطه می باشد .

ماده 2 : مسافران ایرانی عازم كشورهای مستقل مشترك‌المنافع (CIS) مجاز به خروج كالاهای مجاز صادراتی بهمراه خود به میزان پانصد دلار آمریكا می‌باشند.  خروج كالا بیش از این مبلغ تنها زمانی مجاز است كه با ارز منشاء خارجی و طبق اعلامیه ارزی بانكهای ایرانی صورت پذیرد .

تبصره 1 : ترددهای مرزی نیز شامل مقررات فوق می‌باشد .

تبصره 2 : خروج اینگونه كالاها به میزان نیاز به ارائه مجوز و گواهیهای رایج صادرات ندارد .

تبصره 3 :‌ مبنای ارزیابی كالاهای همراه مسافر نرخهای مصوب كمیته دائمی قیمت‌گذاری كالاهای صادراتی مستقر در مركز توسعه صادرات ایران می باشد .

ماده 3‌ : گمرك ایران آمار صادرات مسافری را در سرفصل معین و به صورت ارزی همه ماهه به همراه آمار صادرات غیرنفتی كشور اعلام خواهد نمود .

 

اظهارنامه خروجی :

هرگاه گمرك صلاح بداند در مبادی خروجی از مسافر می‌خواهد اظهارنامه‌ای كه به او ارائه می‌شود تنظیم و به گمرك تسلیم دارد تا گمرك براساس اظهار كتبی صاحب كالا (مسافر) به بازدید محموله او اقدام نماید .

تذكر : هرگونه اظهار خلاف و اختفای كالا از دید مامورین گمرك تخلف یا قاچاق محسوب شده و با متخلف برابر مقررات قاچاق رفتار خواهد شد .

مقررات ورود كالای همراه مسافر

اسباب سفر ، اشیاء و لوازمی كه عرفا مسافر در هر مسافرت كوتاه مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند : جامه‌دانها ، كیفهای مسافرت ،‌ كالسكه بچه ، چتر ، عصا ،‌ دوربین عكاسی ، وسایل آرایشی ،‌ البسه در حد متعارف ، كتاب ، ماشینهای محاسب قابل حمل ، مواد غذایی در حد متعارف و سایر اشیاء‌ شخص .

هر مسافر به هنگام ورود به كشور،علاوه بر اسباب سفر و اشیاء و لوازم شخصی مستعمل خود می‌تواند تا سقف ارزش معادل 160 دلار اشیاء غیر مستعمل و مواد خوراكی را با شرایط زیر همراه خود وارد و ترخیص نماید .

الف ) اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتیكه جنبه تجاری نداشته باشد كلا از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض معاف می‌باشد .

ب )‌ اشیاء غیر مستعمل و مواد خوراكی همراه مسافر فقط یكبار در سال تا سقف 80 دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض و در سفرهای بعد همان سال با پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی و عوارض و سایر هزینه‌ها قابل ترخیص است .

ج ) اشیاء غیر مستعمل و مواد خوراكی مازاد بر هشتاد دلار همراه مسافر فقط تا سقف ارزش 80 دلار دیگر با پرداخت حقوق گمركی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض قابل ترخیص می‌باشد. بدیهی است كالاهای وارده بایستی از انواع ممنوعه شرعی و قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشد.

اگر مسافر در سفر اول از معافیت مسافری هیچگونه استفاده نكرده باشد ، می‌تواند در سفرهای بعدی استفاده كند مشروط بر اینكه در سفر اول با مراجعه به مامور گمرك اعلام نماید كه كالایی همراه ندارد و توسط مامور گمرك مراتب عدم استفاده از معافیت در گذرنامه قید گردد .

مسافر می‌تواند قسمتی از معافیت خود را در سفر اول و در سفرهای بعد از باقیمانده معافیت خود استفاده نماید . مشروط براینكه در سفر اول مقدار معافیت استفاده شده توسط مامورین گمرك در گذرنامه قید گردیده باشد .

معافیت فقط بر همان سالی كه شخص مسافرت نموده اعمال می‌شود ( از اول فروردین تا پایان اسفند) و در صورت عدم استفاده از این معافیت در آن سال ، نمی‌تواند در سال آینده از معافیت مزبور استفاده نماید .

ورود زیورآلات طلای همراه مسافر از قبیل گردنبند ، گوشواره ، انگشتری ، النگو ، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی بصورت واحد( از هر كدام یكعدد ، در مورد گوشواره یك جفت و النگو 6 عدد) مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به كسب اجازه قبلی از بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد .

ورود ارز توسط مسافر به هر میزان به كشور آزاد بوده و در هنگام ورود لازم است توسط وی اظهار و میزان آن در اظهارنامه‌های مربوطه كه از طرف بانك در اختیار مسافر قرار می‌گیرد تكمیل تا نسبت به خروج معادل ارز مذكور در مسافرتهای بعدی براساس اظهارنامه ارزی اقدام كند .

در مواردی كه مسافرین ورودی پول رایج (ریال) همراه خود را اظهار می‌دارند در صورتیكه مازاد بر مبلغ دویست هزار ریال باشد ، مازاد در حساب مخصوصی به همین منظور افتتاح شده واریز و قبض مربوطه را دریافت و مراتب جهت اعمال مقررا ت به بانك مركزی اعلام می‌گردد .

ورود انواع دارو به كشور بیش از حد مصرف شخصی و بمیزان غیرمتعارف ممنوع و به مقدار مصرف شخص مجاز است (مشروط براینكه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی مجوز ترخیص آنرا صادر نماید) .

در ضمن ورود داروهایی چون : مرفین ، پتدین ، متادون ، پنتاروسین ، نالوكسان، اپیرم ، و كه تحت كنترل بخش نظارت بر مواد مخدر سازمان ملل متحد می‌باشد ، بطور كلی ممنوع است .

ترخیص نشریات ، كتاب ، نوار و فیلم و دیسكهای فشرده (CD) موكول به موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است . همچنین ترخیص آلات موسیقی نیز موكول است به موافقت وزارتخانه مذكور با رعایت سقف ارزش قانونی .

مسافر می‌تواند لوازم خانگی وارد و ترخیص نماید مشروط بر اینكه از سقف ارزش 160 دلار تجاوز ننماید .

مسافرینی كه اقوام درجه یك باشند از قبیل پدر و مادر و فرزند و همسر می‌توانند از معافیت یكدیگر استفاده نمایند مشروط بر اینكه با یك گذرنامه و بعنوان همراه باشند . بنابراین دو یا چند مسافر كه باهم دوست یا اقوام غیر درجه اول باشند نمی‌توانند از معافیت یكدیگر استفاده نمایند .

نوزاد هم معافیت دارد مشروط بر اینكه بعنوان مسافر همراه مشخصات وی در گذرنامه والدین قید گردیده باشد .

 

نظرات() 
Cialis pills
جمعه 17 فروردین 1397 07:08 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis authentique suisse cialis online nederland generic cialis cialis flussig cialis online we recommend cheapest cialis when will generic cialis be available canadian discount cialis venta de cialis canada american pharmacy cialis
Buy cialis
جمعه 3 فروردین 1397 03:30 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis patent expiration prices for cialis 50mg prices on cialis 10 mg tesco price cialis look here cialis cheap canada cialis professional from usa cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg scheda tecnica tadalafilo cialis official site
CialisCow
یکشنبه 27 اسفند 1396 10:12 ب.ظ

Thanks a lot. Wonderful information.
side effects of cialis female cialis no prescription american pharmacy cialis cialis 20 mg best price opinioni cialis generico online cialis prices on cialis 10 mg comprar cialis navarr cialis generico en mexico buying cialis overnight
foot pain cream
پنجشنبه 15 تیر 1396 01:27 ب.ظ
Incredible story there. What occurred after? Take care!
marnieSwank.jimdo.com
جمعه 29 اردیبهشت 1396 02:07 ق.ظ
Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with
us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information.
I'm bookmarking and will be tweeting this
to my followers! Outstanding blog and outstanding design and style.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:15 ق.ظ
Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these things, so I am
going to inform her.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

نظرسنجی

  شما چه شغلی دارید؟JavaScript Codes

Powered by WebGozar

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :