تبلیغات
تجارت و بازرگانی - پولشویی

تجارت و بازرگانی

تجارت سالم

 

اگر درخصوص این سؤال كه «پول شویی چیست؟» از مردم نظرسنجی كنید، پاسخ اكثر آنها این است چیزی نمی دانند. چنین پاسخی از سوی مردم یكی از مشكلات دولت در مقابله با این جرم است. به نظر می رسد جرمی بدون قربانی است.

پول شویی هیچ یك از وضعیت های ناگواری كه همراه با دزدی یا هرگونه ترس از جنایت خشونت آمیز كه بر اذهان اثر می گذارد را ندارد. اما می توان گفت پول شویی فقط پس از ارتكاب جرم های مشهوری ازقبیل دزدی، سرقت یا معامله قاچاق مواد مخدر روی می دهد. عدم ا طلاع مردم از پول شویی عادی است، كه همین امر مسئله را به مشكلی نامحسوس و درنتیجه صعب العلاج مبدل می سازد.

پول شویی فرآیندی است كه ازطریق آن مبلغ زیادی پول را كه به صورت غیرقانونی از قاچاق مواد مخدر، فعالیت های تروریستی یا جرایم سنگین دیگر كسب شده، به صورت قانونی جلوه دهند. پول شویی در تسهیل دست یابی به اهداف قاچاقچی مواد مخدر، تروریست، جرایم سازمان یافته، دلالان داخلی، مالیات گریزان و همچنین افراد بسیار دیگری كه می خواهند توجه مقامات را از چگونگی كسب ثروت های بادآورده خود از فعالیت های غیرقانونی دور كنند، نقش اساسی دارد.

مراحل پول شویی:

اولین مرحله در چرخه پول شویی، سرمایه گذاری است. پول شویی تجارتی نقدینگی است كه مبالغ عظیمی پول را از فعالیت های غیرقانونی ایجاد می كند (برای مثال: خرید و فروش خیابانی مواد مخدر كه پرداخت ها به صورت نقد در مبالغ كم صورت می گیرد). پول ها وارد سیستم مالی یا اقتصاد خرد شده یا به صورت قاچاق از كشور خارج می شوند.

هدف پول شویان، خارج كردن پول از محل كسب شده است تا بدینوسیله از ردیابی مقامات رسمی دور بماند و درنتیجه آن را به صورت های دیگر همانند چك های مسافرتی، سفارشات پستی و غیره تبدیل می كنند.

لایه بندی كردن: در روند لایه بندی كردن، اولین تلاش برای پنهان سازی یا تغییر شغل منبع مالكیت سرمایه ها از طریق ایجاد لایه های پیچیده معاملات مالی می باشد كه مانع ردیابی حسابرسی می شود و نوعی بی هویتی ایجاد می كند. هدف لایه بندی، جدانمودن پول های غیرقانونی از منبع جرم است كه عمداً با ایجاد شبكه ای پیچیده از معاملات مالی با قصد پنهان سازی از هرگونه روند حسابرسی همچون منبع و مالكیت وجوه صورت می گیرد.

نمونه بارز این مسئله این است كه با جابجایی پول ها به داخل و خارج حساب های بانكی خارج از كشور كه متعلق به سهام بی نام شركت های سوری می باشد، لایه بندی هایی ازطریق انتقال سرمایه به طور الكترونیكی صورت می گیرد. با این فرض كه بیش از 500000انتقالات الكترونیكی صورت می گیرد و نمایانگر بیش از یك تریلیون دلار انتقال وجوه به طور روزانه از طریق الكترونیكی است كه اغلب آن قانونی است. اطلاعات واضح و كافی درمورد هریك از انتقالات الكترونیكی مبنی بر اینكه دریابیم پول رد و بدل شده كثیف است یا تمیز وجود ندارد.

بنابراین روشی عالی برای پول شویان تلقی می گردد كه می توانند پول كثیف خود را جابجا نمایند. سایر روش هایی كه از سوی پول شویان مورداستفاده قرار می گیرد عبارت است از معاملات پیچیده با سهام، كالا و معاملات كارگزاران بازارهای آتی با فرض حجم خالص معاملات روزانه و میزان بالایی از منابع بی نام موجود شانس ردیابی معاملات بسیار ناچیز می باشد.

ادغام كردن: آخرین مرحله در چرخه پول شویی، ادغام كردن است. مرحله ای كه پول با سیستم مالی و اقتصادی قانونی ادغام شده و با تمامی دارایی های دیگر در این سیستم یكسان می شود. پول شویان پول پاك شده را در اقتصاد ادغام نموده و وانمود می نمایند كه از راه قانونی بدست آمده است. با انجام این مرحله، تشخیص قانونی یا غیرقانونی بودن ثروت بسیار مشكل است. روش های متداول پول شویان در این مرحله از عملیات بدین صورت است:

تأسیس شركت های سوری در كشورهایی كه حق پنهان كاری در آنها تضمین می شود. پس آنها قادر هستند طی یك معامله قانونی آتی از پول شسته شده به خودشان وام دهند. به علاوه، برای افزایش سود خود، خواستار كاهش مالیات بر بازپرداخت های وام هستند و در ازای وامی كه می گیرند برای خود بهره قائل می شوند.

فرستادن فاكتورهای غلط صادراتی- وارداتی كه كالاها را بیش از قیمت واقعی نشان می دهد، به پول شویان اجازه می دهد پول را از یك شركت یا كشور به جای دیگری جابجا كنند، درحالی كه فاكتورها كه ظاهراً منبع پول را نشان می دهند در مؤسسات مالی گنجانده می شود.

روش ساده تر این است كه پول (به وسیله انتقال الكترونیكی) از بانك پول شویان به یك بانك قانونی انتقال داده شود، زیرا از بانك های دردسترس به سادگی می توان به عنوان پایگاه های مالیاتی استفاده كرد.

نویسندگان

نظرسنجی

  شما چه شغلی دارید؟JavaScript Codes

Powered by WebGozar

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :